Uzależnienie to ciągłe przyjmowanie danej substancji lub potrzeba wykonywania konkretnej czynności, co często wiąże się z porzucaniem obowiązków czy podupadaniem na zdrowiu. W każdym przypadku warto walczyć z nałogiem, w czym może pomóc dobra psychoterapia uzależnień. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć wielu specjalistów, którzy mają doświadczenie w tzw. leczeniu odwykowym.
Psychoterapia uzależnień Warszawa – dlaczego warto?
Każde uzależnienie jest chorobą postępującą, dlatego zostawienie jej “samej sobie” może tylko pogorszyć sytuację, zwłaszcza jeśli osoba borykająca się z nałogiem nie zmienia swojego postępowania. Zarówno alkoholizm, narkomania, lekomania, seksoholizm czy nawet uzależnienie od gier komputerowych mogą wyrządzić szkody zdrowotne, jak i społeczne. Dlatego warto skorzystać pomocy specjalisty, który wie, w jaki sposób najskuteczniej zrezygnuje się z destrukcyjnego działania.
Na czym polega psychoterapia uzależnień? Warszawa
Psychoterapia uzależnień składa się z kilku elementów. Po pierwsze chory uczestniczy w wykładach opisujących fazy danego uzależnienia czy przebieg choroby etc. (np. choroby alkoholowej). Kolejnym bardzo ważnym elementem są spotkania grupowe, które pozwalają poznać inne osoby borykające się z podobnym problemem i popatrzeć z dystansu na swoje życie.
Najskuteczniejszą formą psychoterapii uzależnień jest terapia stacjonarna, która odbywa się w zamkniętym ośrodku, w którym chory jest pod kontrolą personelu. To znacznie skuteczniejsze od terapii dochodzącej (ambulatoryjnej), ponieważ w tym przypadku uzależniony może mieć kontakt z substancjami, które wywołują u niego nałóg, przez co łatwiej będzie mógł się złamać. Oczywiście, w przypadku niektórych osób terapia ambulatoryjna jest skuteczna, ponadto pozwala zachować dotychczasowy tryb życia (oczywiście pod kątem pracy czy relacji rodzinnych). Jednak cięższe przypadki uzależnień powinny przede wszystkim odbywać się w ośrodku. Zwykle pobyt trwa kilka tygodni.
Psychoterapia uzależnień Warszawa – jak nakłonić chorego, żeby zaczął się leczyć?
Niestety, w większości przypadków osoby uzależnione nie mają sporej świadomości na temat swojego uzależnienia, a przede wszystkim toksyczności dla otoczenia, chociażby rodziny czy współpracowników. To najczęściej najbliżsi są najbardziej skrzywdzeni, ale też wykazują największą troskę, dlatego to oni najczęściej namawiają chorego do podjęcia leczenia. Warto wspomnieć, że trzeba to robić w sposób delikatny. Osoby z nałogiem muszą przede wszystkim uświadomić sobie posiadanie problemu, a następnie poznanie jego skali.
Warto także pamiętać o znalezieniu dobrego specjalisty. Ponadto warto udać się do niego, planując nakłonić chorego do podjęcia terapii – ekspert może podpowiedzieć, jakie są najskuteczniejsze metody w tym zakresie. Może też wytłumaczyć specyfikę danego uzależnienia i możliwych reakcji chorego, a także polecić różne ośrodki terapii uzależnień.