Jakie cechy powinien posiadać dobry przedstawiciel handlowy?

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy to ktoś, kto odpowiada za zdobywanie klientów oraz za utrzymywanie dobrych, długofalowych relacji z już pozyskanymi partnerami. Praca przedstawiciela handlowego jest bardzo specyficzna, bo odbywa się często poza firmą. Przez większość czasu, handlowiec pracuje w rejonie, jaki ma wyznaczony.

Takim rejonem, w zależności od branży, może być dzielnica dużego miasta, ale może to być też kilka województw czy kraj ościenny. Większość, więc przedstawicieli pracuje w terenie przez 5 dni w tygodniu i wtedy nie mają oni możliwości widzenia się z rodziną. Przedstawiciele handlowi pokonują tysiące kilometrów samochodem, by dotrzeć do klientów. Zwykle nie mają nawet swojego stałego miejsca w biurze firmy. Ich warsztat pracy to laptop, telefon i samochód służbowy.

Jakie kompetencje zawodowe musi posiadać przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy musi przede wszystkim bardzo dobrze znać obszar, który promuje. Jego skuteczność zależy od zaufania, a to jest efektem profesjonalizmu w pracy. Jeśli więc ktoś, jest przedstawicielem firmy produkującej okucia okienne musi bardzo dokładnie znać się na sprawach technicznych nie tylko w teorii ale także w praktyce. Nieraz, bowiem przyjdzie mu zademonstrować jak działają okucia antywłamaniowe albo podpowiedzieć klientowi jak naprawić dobrą usterkę. Przedstawiciel zanim więc zacznie promować produkt czy usługę, powinien dogłębnie zapoznać się z daną tematyką. Jego rolą jest także nieustanne, samodzielne badanie ryku. Powinien wiedzieć, jakie nowości pojawiają się w sprzedaży, co proponuje konkurencja, jak kształtują się ceny u innych sprzedawców.

Jakie umiejętności miękkie powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?

Cechy interpersonalne są niezwykle istotne w zawodzie przedstawiciela handlowego. Jest to specyficzna praca, która wymaga odwagi, łatwości w nawiązywaniu kontaktów i wytrwałości. Z pewnością bardzo ważne są umiejętności sprzedawcy dotyczące marketingu. Trzeba umieć przedstawiać produkty nie tylko pod kątem parametrów technicznych. Cechy przedstawiciela handlowego pozwalają robić to językiem korzyści, który jest bardzo skuteczny. Umiejętności sprzedawcy bardzo uwidaczniają się także w fazie negocjacji. Jest sprawą oczywistą, że klienci chcą zapłacić jak najmniej. Handlowiec powinien jednak tak pokierować procesem negocjacji, żeby klient był zadowolony, ale firma przedstawiciela również. W tej pracy przydadzą się także cechy miękkie takie jak duża odporność na stres. Jest to praca nastawiona na wyniki. Co prawda przedstawiciel pracuje samodzielnie, sam organizuje swój czas, jeśli jednak nie będzie pracował efektywnie wszystko to wyjdzie w miesięcznych raportach i odbije się na jego zarobkach.

Szkolenia przedstawicieli handlowych

Firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych dobrze wiedzą, jak są oni cenni dla organizacji, dlatego chętnie zapewniają różnorodne szkolenia. Na warsztatach z zakresu profesjonalnej obsługi klientów, handlowcy mogą trenować kompetencje miękkie i twarde. W czasie takich zajęć mogą oni pracować z coachami, psychologami i fachowcami od wizerunku. Pokazują oni jak ważna jest elastyczność cecha charakteru w rozmowach z klientami. Trenerzy biznesu ponadto starają się zaprezentować, jak budować zaufanie klientów poprzez odpowiedni wygląd, punktualność, czytelność wypowiedzi, entuzjazm i dotrzymywanie obietnic.

Czy bycie przedstawicielem handlowym się opłaca?

Zarobki w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane i wahają się od 3000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zazwyczaj handlowcy rozliczani są w systemie prowizyjnym, co ma ich dodatkowo zmotywować do dobrej pracy. W wielu firmach można też otrzymać dodatki do pensji, takie jak samochód służbowy do własnej dyspozycji, telefon, pakiet medyczny czy bezpłatne zajęcia fitness. Bardzo przydatny w pracy handlowca może okazać się program route.plus, który pomaga optymalizować trasy handlowców.