Jaki rozsiewacz nawozu wybrać?

nawóz

Aby nasz rozsiewacz do nawozów doskonale spełniał swoją funkcję, powinien przede wszystkim rozprowadzać nawóz równomiernie, by otrzymywać wysokojakościowe plony, przy jednoczesnym wydajnym dysponowaniu nawozem. Musi on dystrybuować nawóz tylko w niezbędnej ilości, co przełoży się nie tylko na oszczędność, ale także ochronę środowiska naturalnego. Ostatnim ważnym aspektem jest bezpieczeństwo podczas ruchu drogowego. To jednak tylko podstawowe kwestie, dlatego w poniższym artykule opowiemy o tym, na co warto zwracać uwagę, gdy przeglądamy sklepy z częściami do maszyn rolniczych

Dlaczego tak ważny jest dobry rozsiewacz do nawozu?

We wstępie wspomnieliśmy o równomierności nawożenia. Rolnicy niezwykle cenią możliwość regulacji szerokości roboczej, by móc ustawić rozsiewacz, dostosowując do zmiennych warunków w polu np. podczas opryskiwania roślin znajdujących się na brzegu danego terenu. Ważny jest też czas wymagany do przygotowania maszyny do pracy oraz możliwie najprostsze opróżnienie maszyny po zakończonym nawożeniu. Maszyny renomowanych firm najczęściej charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi, dlatego zdecydowanie warto zainwestować i wybrać dobry rozsiewacz na lata. 

Jaki rozsiewacz nawozu? Podział na rodzaje rozsiewaczy

W Polsce najczęściej stosuje się maszyny służące do nawożenia mineralnego. Cenione są ze względu na wydajność, stosunkowo niską cenę i niezawodność. Zależnie od sposobu rozprowadzania nawozu, możemy rozróżnić tarczowe, wahadłowe i pneumatyczne. Polscy rolnicy chętnie stosują rozsiewacze tarczowe, ponieważ mają prostą konstrukcję i dużą szerokość roboczą. Rozsiewacze tarczowe z kolei dostępne są w dwóch wersjach:

  • rozsiewacz jednotarczowy
  • rozsiewacz dwutarczowy

Rozsiewacz jednotarczowy jest tańszy ze względu na fakt, że jest mniej precyzyjny i konieczne jest uważne wyregulowanie go. Regulacja będzie uzależniona od rodzaju granulacji,a także rodzaju nawozu, jaki będziemy stosować. Siewki są znacznie trudniejsze w operowaniu, a obsługiwanie rozsiewacza jednotarczowego wymaga nie tylko umiejętności, ale też staranności.  Sprawdzi się w przypadku mniejszych pól uprawnych, ponieważ jego ładowność wynosi jedynie 300 lub 300 kg nawozu. 

Jaki rozsiewacz do nawozu do dużych i małych gospodarstw?

Najpopularniejsi producenci rozsiewaczy najczęściej oferują modele dedykowane gospodarstwom o różnej wielkości: mniejszym, średnim i większym. W przypadku małych i średnich gospodarstw najlepiej sprawdzą się rozsiewacze dwutarczowe, które charakteryzują się szerokością rozsiewu do 18 m. Z kolei do dużych gospodarstw chętnie stosowane są wielkopowierzchniowe rozsiewacze. 

Dobry rozsiewacz jest też lakierowany metodą proszkową, dzięki czemu będzie dobrze zabezpieczony przed występowaniem korozji. Poza tym nie będziemy musieli martwić się o niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Zastosowane w tych urządzeniach maszynach przekładnie działają automatycznie, dlatego nie jest konieczna dodatkowa obsługa rozsiewacza. Warto też zaznaczyć, że jest możliwość zakupienia modelu, który będzie obsługiwał nie tylko ziarno, ale też różnej wielkości granulaty. Dzięki temu będziemy mieć większe możliwości zastosowania naszego sprzętu. 

Jaki rozsiewacz nawozów wybrać? Dodatkowe informacje

Dobre rozsiewacze do nawozów mają też zbiorniki o wielkości dostosowanej do potrzeb naszego pola uprawnego. Są one podzielone na dwie części oraz wyposażone w sito. Warto sprawdzić, czy jest możliwość regulacji szerokości roboczej, by móc stosować go na różnych terenach. Ponadto upewnijmy się, czy obsługa jest prosta i intuicyjna. Rozsiewacze do nawozów renomowanych marek mają przykładowo wbudowaną do ramy wagę do nawozu, która pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne dozowanie nawozu, dlatego warto sprawdzić, czy jest to możliwe w naszym sprzęcie. Pomocne są też elektroniczne sterowniki urządzenia, jak również zabezpieczenia antykorozyjne.

admin