W naszym kraju nawet setki tysięcy osób może zmagać się z problemami finansowymi. Nie każdy radzi sobie z opłacaniem swoich zobowiązań na czas, tym bardziej przy rosnących ratach kredytów. Częstym zjawiskiem jest sięganie po chwilówki, które bierzemy w celu spłaty zaległości bankowych. Właśnie w ten sposób wpadamy w spiralę zadłużenia, która wydaje się nie mieć końca. Pamiętajmy jednak, że nie jest to sytuacja bez wyjścia i większość z nas może wyjść ze swoich problemów.
Jak uwolnić się od długów i od czego należy zacząć?
Pierwszym krokiem powinno być przyjęcie do swojej świadomości, że jesteśmy w poważnej sytuacji. Musimy to zaakceptować i ustalić, kto tak naprawdę jest za to odpowiedzialny. To nie jest moment na obwinianie szefa, urzędników, osób pracujących w banku ani rodziny. Skoro sami się w to wpakowaliśmy, sami możemy się z tego wydostać. Przede wszystkim należy zacząć myśleć o swoich finansach z nieco innej strony. Nie rozwiążemy problemu używając takiego samego sposobu, jak na początku wpadania w spiralę zadłużenia.
Gdy będziemy trwać w zadłużeniu dłużej, możemy jeszcze bardziej pogorszyć swoją kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną staje się coraz gorsza. Będzie to prowadzić do zmniejszenia produktywności w pracy, a także pogorszenia się stosunków rodzinnych.
Ciągłe zamartwianie się wierzycielami to ogromny stres, powodujący utratę energii. Często pożytkujemy ją na zastanawianie się, skąd wziąć pieniądze, co prowadzi do ciągłego pogłębiania się zadłużenia. Spójrzmy na tę sytuację z dystansem, chłodno i bez emocji. Mamy długi przez różne wybory, ale nie cofniemy czasu. Tym samym warto podjąć działania, by z tego stanu się wydostać. To tylko początek drogi do finansowego spokoju. Długi są przeszkodą na naszej drodze i musimy się tego problemu pozbyć tak, jak w przypadku wielu innych problemów życiowych.
Spisanie wszystkich zobowiązań — uwolnienie od długów
Najlepiej rozpocząć od ustalenia punktu wyjścia. Zastanówmy się więc, w jakiej sytuacji obecnie jesteśmy, jakie mamy zobowiązania, w jakiej kwocie i na jakim etapie. Określmy też, czy mamy opóźnienia i czy prowadzone jest postępowanie windykacyjne lub egzekucyjne. Istotne także będzie sprawdzenie, ile pieniędzy mamy do dyspozycji. To wszystko należy zapisać na kartce. Polecamy kwoty ustawić w kolejności od najmniejszej do największej. Musimy wiedzieć, z czym będziemy walczyć, poznać dokładne kwoty, które należą do konkretnych osób lub instytucji. Podsumujmy tę listę. Bardzo często zdarza się, że to znacznie przewyższa nasze wyobrażenie o aktualnej sytuacji. Jednak zawsze powinniśmy wiedzieć, z jakiego miejsca chcemy wystartować. Tylko w ten sposób możemy otrzeźwieć i wziąć sprawę w swoje ręce.
W jaki sposób uwolnić się od długów? Czas na działanie
By zacząć spłacanie swoich zobowiązań, musimy obmyślić jakąś strategię. Gdy tego nie zrobimy, znów istnieje prawdopodobieństwo wpadnięcia w spiralę zadłużeń. Bez planu istnieje ryzyko działania pod wpływem strachu i emocji. Ustalmy priorytety i spłacajmy w pierwszej kolejności te najbardziej naglące raty.
Polecamy też wyliczyć kwotę, jakiej potrzebujemy na życie i stworzenie prostego budżetu domowego. Wiedza na temat tego, ile pieniędzy musimy zostawić na pilne potrzeby: czynsz, energia, telefon i dojazd do pracy jest kluczowa. Usuńmy wszelkie zbędne wydatki, powodujące, że nie pozostają nam żadne oszczędności. Nawet jeśli mamy kłopoty finansowe, zawsze przeznaczamy pewną część dochodów na wydatki, które po głębszym zastanowieniu nie są potrzebne.
Pozostałe środki możemy przeznaczać na bieżącą spłatę swoich zobowiązań. Branie kolejnych kredytów, pożyczek, a tym bardziej chwilówek jest wykluczone. Nie możemy także zachwiać swoim życiem i robić podstawowe opłaty, aby mieć gdzie mieszkać, a także utrzymać swoje źródło dochodu. Jeśli potrzebujemy pomocy, zawsze możemy się zwrócić do firmy, która profesjonalnie pomaga osobom zadłużonym. Przykładem jest: https://wod.com.pl/. Możemy wypełnić formularz dostępny na stronie i otrzymać niezbędne wsparcie.