Jak stosować wapno nawozowe?

nawóz

Należy mieć świadomość, że najważniejszym zadaniem wapnowania jest podniesienie kwaśnego odczynu danej gleby, który niestety nie odpowiada znacznej większości warzyw. W najprostszym możliwym ujęciu warzywa będą głodowały, gdy ziemia będzie kwaśna lub bardzo kwaśna. Nie będą wtedy w stanie przyswoić odpowiednich składników pokarmowych z gleby lub będą pobierały ich zbyt mało. Jak stosować wapno nawozowe?

Kiedy powinno zostać wykonane wapnowanie?

Warto wiedzieć, że wapnowanie gleby powinno zostać wykonane po zbiorach owoców i warzyw. Najbardziej odpowiednim terminem jest zatem późna jesień lub lato. Ponadto najlepiej egzamin zda suchy dzień. Gdy zostanie już rozsypany nawóz wapniowy, rekomendowane jest przekopanie ziemi na głębokość wynoszącą od 15 do 20 cm. Godny uwagi jest fakt, że omawiane wapnowanie powinno być przeprowadzane co cztery lata na ciężkich glebach i co dwa lata na glebach lekkich.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że różnica w częstotliwości wapnowania będzie spowodowana tym, że wapń z gleb piaszczystych i lekkich jest znacznie szybciej wymywany. Z kolei na ciężkich glebach wspomniany proces zachodzi zdecydowanie wolniej. Należy zaznaczyć, że rezultaty jesiennego wapnowania będą widocznie szybciej zarówno w plonowaniu, jak i wyglądzie warzyw w porównaniu do wapnowania wiosennego. Osoby, które są zainteresowane zaopatrzeniem się w bardzo wysokiej jakości wapno nawozowe, powinny dokładnie zapoznać się ze stroną: https://industria.eu/.

Wapno nawozowe – stosowanie

Jak wiadomo, ziemia praktycznie w każdym ogrodzie jest zupełnie inna. Zależy to nie tylko od zastosowanych nawozów, ale również intensywności upraw, sposobu ściółkowania czy ukształtowania terenu. W najprostszym możliwym ujęciu zasilanie dolomitem czy obornikiem bydlęcym granulowanym przyczyni się do podniesienia odczynu ziemi, z kolei ściółkowanie kora do obniżenia. Rekomendowane jest przed rozpoczęciem wapnowania zweryfikować odczyn pH gleby w ogrodzie. Obecnie istnieje możliwość oddania próbki ziemi do badania w stacji chemiczno-rolniczej. Użytkownik uzyska w ten prosty sposób zalecenia, czy określona gleba będzie potrzebowała wapnowania w większych, czy mniejszych dawkach. 

Doświadczeni ogrodnicy będą w stanie bez większego problemu dokładnie określić pH gleby m.in.po kolorze liści warzyw. Świetnym rozwiązaniem może być obserwowanie korzeni grochu lub fasoli. Jeżeli na korzeniach będzie znajdowało się mnóstwo większych grudek z azotem zmagazynowanym przez pożyteczne bakterie, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ziemia ma właściwy odczyn pH. Następnie w zależności od wyników badania konieczne będzie wykonanie wapnowania lub nie. Warto wiedzieć, że wspomniany proces nie zawsze będzie potrzebny. 

Wapno nawozowe – kiedy i jak stosować?

Należy mieć świadomość, że obecnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo rodzajów nawozów wapniowych. Część produktów zawiera w swoim składzie inne składniki. Doskonałym przykładem może być magnez. Godny uwagi jest fakt, że dawki nawozów wapniowych będą uzależnione od wyjściowego odczynu pH gleby. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć uwzględnić potrzeb roślin, które mają być uprawiane. W zdecydowanej większości przypadków użytkownicy muszą zużyć od 5 do 7 kg kredy nawozowej na 100 m2 warzywnika. Warto wiedzieć, że nawozy wapniowe węglanowe zawierają w swoim składzie wapń w postaci węglanów. Wspomniany produkt działa jednak stosunkowo wolno. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to najczęściej wybierany rodzaj nawozów w przypadku amatorskich upraw. Są to wapniak mielony i kreda nawozowa. 

Z kolei nawozy wapniowe tlenkowe jak nazwa wskazuje, zawierają wapń w postaci tlenku. Należy zaznaczyć, że działają szybko w przeciwieństwie do nawozów wapniowych węglanowych. Ponadto nie są przeważnie wykorzystywane na działkach czy w przydomowych ogrodach. Gleby są również odkwaszane przez nawozy wieloskładnikowe, które zawierają w swoim składzie dużo wapnia. Świetnymi przykładami będą mączka bazaltowa i dolomit. Nie tylko działają one wolno, ale również wpływają na poprawę struktury gleby. 

admin