Podczas budowy domu istotnych jest wiele czynników. Oprócz wybrania odpowiedniego pokrycia dachowego ważne jest także dobranie tego, co znajduje się pod dachem. Bardzo powszechnie stosowane są membrany dachowe, które są specjalnymi foliami chroniącymi całą konstrukcję. Zazwyczaj składają się z trzech warstw. Jedna z nich odpowiada za przepuszczanie jednostronnie pary wodnej, a dwie pozostałe pełnią funkcję ochronną. Membrana może czasami ulec uszkodzeniu. Należy wtedy przeprowadzić renowację i naprawić uszkodzą membranę. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób można to zrobić.
Membrana dachowa — naprawa
Zanim rozpoczniemy naprawę, warto dobrze przyjrzeć się usterce. Jeśli uszkodzenia nie są rozległe, wówczas możemy spróbować naprawić membranę samodzielnie. Potrzebne będą do tego podstawowe i ogólnodostępne narzędzia.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewielkimi otworami powstałymi w membranie lub naderwaniami, zazwyczaj korzysta się z taśm samoprzylepnych dedykowanych do tego typu usterek. Popularne są taśmy butylowe wodoodporne, które charakteryzują się elastycznością i wysoką wytrzymałością. Wystarczy przykleić je do folii, by naprawić powstałą usterkę. Można także skorzystać ze specjalnych folii naprawczych.
Najczęstsze powody uszkodzenia folii dachowych
Do uszkodzenia membran dachowych dochodzi bardzo często już podczas budowy domu. Folia może zostać rozerwana przez niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, czy grad. Częściej jednak następuje to podczas rozpinania membrany lub podczas układania pokrycia dachu. Może to być upuszczona na membranę dachówka lub cięższe narzędzia. Membrana pęka też, gdy została zbyt mocno napięta i nieprawidłowo położona. Nie zawsze jednak mogło do tego dojść w warunkach budowlanych, ponieważ zdarza się, że folia zostaje uszkodzona już w czasie transportu na miejsce budowy.
Kolejnym przypadkiem, który od czasu do czasu się zdarza, to uszkodzenie membrany przez gorący popiół z papierosów. Gdy dekarz pali podczas pracy i upuści przez przypadek gorący popiół z papierosa, może doprowadzić do powstania dziury w folii. Nie każdy palacz zwraca uwagę na tę kwestię i mimo pracy z tak delikatnymi materiałami, uszkadza membranę dachową, która wymaga natychmiastowej naprawy. Niestety podziurawiona w ten sposób folia natychmiast traci swoją szczelność i trudno ją naprawić. Przepuszcza ona przez to wilgoć oraz topniejący śnieg. Podczas prac na dachu powinien obowiązywać zakaz palenia. Choć duża część dekarzy stosuje się do tego, to niestety znajdą się tacy, którzy lekceważą to zagrożenie i mimo wszystko podejmują się ryzyka.
Jak naprawić membranę dachową? Większe uszkodzenia
W przypadku uszkodzeń nieco bardziej rozległych zalecamy użycie specjalnej folii. Należy zrobić z niej wstawkę, którą wykonujemy między kontrłatami. Powinno się ją umieścić pod łopatami oraz zakładem membrany. W ten sposób uzyskamy odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym przeciekaniem. Wstawkę z folii przycinamy w odpowiedni sposób i wykonujemy z niej zakładki, by była jak najbardziej dopasowana do miejsca, w którym chcemy ją zamontować.
Demontaż pokrycia dachowego nie jest konieczny, gdy uszkodzenie powstało w łatwo dostępnym miejscu, Jednak gdy miejsce jest trudno dostępne, wówczas może być konieczne zdemontowanie owego pokrycia.
Naprawa dachów membranowych — o czym warto pamiętać?
Gdy membrana dachowa ulegnie uszkodzeniu, przede wszystkim nie czekajmy. Najlepiej jest od razu rozpocząć naprawę, by uszkodzenia folii z czasem się nie rozprzestrzeniły. Zniszczona membrana dachowa stwarza też ryzyko nie tylko zawilgocenia, ale także rozwoju pleśni poprzez zniszczenie izolacji dachu. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do naruszenia konstrukcji budynku. Tym bardziej że naprawa membrany dachowej nie należy do skomplikowanych, zazwyczaj wystarczy zaopatrzyć się w taśmy naprawcze dedykowane do tego typu usterek.