W marcu 1993 roku Jerzy Owsiak, razem z grupą zaprzyjaźnionych i pełnych inwencji ludzi, założył Fundację, noszącą nazwę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Impulsem do tego typu działań, było powodzenie akcji, zapoczątkowanych na antenie radiowej Programu III oraz w czasie programu TVP 2 – Róbta, co chce ta.
Od 2004 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uzyskała status organizacji pożytku publicznego. 1% podatku dochodowego, wpłaconego na konto WOŚP, przekazywane jest na potrzeby hospicjów dla dzieci.
Zebrane pieniądze przeznaczono na leczenie dzieci z wrodzonymi wadami serca. Był to początek Fundacji, której nazwę zna cały świat. Dotychczas odbyły się XXIV Finały, jakie zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do 2015 roku zebrano łącznie ponad 170 milionów złotych, za które zaopatrzono w sprzęt medyczny 650 ośrodków medycznych w całej Polsce.
W czasie Wielkich Finałów organizatorzy w całej Polsce zapraszają społeczności lokalne na koncerty, imprezy kulturalne, różnego rodzaju happeningi i wydarzenia sportowe. W czasie zbiórek pieniędzy, na ulicach miast i miasteczek kwestują rzesze wolontariuszy.
Sztaby WOŚP działają także poza granicami Polski. Zakończeniem Finału we wszystkich miejscach, w których zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, o godzinie 20.00 wysyłane jest Światełko do Nieba, czyli pokaz sztucznych ogni.
W czasie Finału przeprowadza się licytacje złotych serduszek i złotych kart telefonicznych. Serduszko nr 1 zostało wylicytowane na kwotę 1 110 000 złotych. Każdego roku organizatorzy urozmaicają licytacje, wprowadzając nowe elementy – złote medale, najkrótsze numery Gadu-Gadu, przedmioty, które wystawiane zostają na Allegro.
Jurek Owsiak – człowiek o wielkim sercu
Jest dziennikarzem, znanym głównie ze swojej charytatywnej działalności. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizacja, którą powołał do życia, znana jest w całej Polsce i poza jej granicami.
Dziełem niezwykłego filantropa jest także festiwal muzyczny, znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Impreza stanowi podziękowanie wszystkim wolontariuszom, dzięki którym działa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Impreza budzi wiele emocji, a nawet krytykowana jest przez środowiska kościelne.
Jerzy Owsiak otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1999 roku przyznano charyzmatycznemu społecznikowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Wśród wielu wyróżnień warto wymienić Odznakę Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka z 2009 roku. W 2014 roku, z okazji 25 rocznicy wyborów 1989, Jurek Owsiak zwyciężył w plebiscycie Gazety Wyborczej – Ludzie Wolności.
Rada miasta stołecznego Warszawy przyznała twórcy WOŚP tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.
International Music Industry Awards uznał Jurka Owsiaka w 2015 roku za najlepszego promotora koncertowego na świecie.
Obecność w kinomatografii
Postać Jurka Owsiaka inspiruje twórców filmowych do wykorzystania jego legendy w produkcjach filmowych. Zagrał więc samego siebie w filmach Bank nie z tej ziemi z 1993 roku, w Autoportrecie z kichanką z 1996 roku oraz w serialu TV Klan, w 1997 roku.
O twórcy WOŚP i Przystanku Woodstock powstawały filmy dokumentalne. W roku 2000 Petro Aleksowski stworzył obraz filmowy Dzieci Jarocina. W 2004 roku Krzysztof Magowski nakręcił film . Historia polskiego rocka to dokument z 2008 roku, w reżyserii leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. Para reżyserów tworzyła rok później Beats of Freedom – Zew wolności. W 2012 roku Małgorzata Ruszkiewicz nakręciła dokument, noszący tytuł Drogi.
Sam Jurek Owsiak pokusił się o reżyserię filmu dokumentalnego w 2003 roku, pod tytułem Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski. Wspomnienie twórcy WOŚP o przebiegi festiwalu w Żarach, w 2002 roku, pozwala zrozumieć fenomen imprezy.