Dlaczego nawozy są tak drogie?

Ceny nawozów mineralnych w ostatnim czasie bardzo mocno wzrosły. Stanowi to bezpośrednie odzwierciedlenie tego, co dzieje się na rynkach światowych. Nawozy jednak nawozom nierówne, gdyż zdecydowanie największe podwyżki dotyczyły nawozów potasowych. Fakt ten wynika z tego, że Polska jest w bardzo dużym stopniu zależna od cen nawozów potasowych z importu – nie produkujemy bowiem tego rodzaju nawozów w wystarczającej ilości. W przypadku nawozów mineralnych azotowych oraz fosforowych, polski poziom produkcji jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie rolników. Ceny nawozów z Polsce na i na świecie faktycznie drożeją. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w drożejących surowcach niezbędnych do ich produkcji, a także z rosnących kosztów samego wytwarzania nawozów. Co podrożało i dlaczego nawozy tak drożeją? Jakie czynniki wzrostu cen nawozów warto przeanalizować w pierwszej kolejności? 

Ceny rolnicze – wiadomości związane z cenami nawozów 

Sytuacja rolników jest o tyle trudna, że wzrost cen nawozów nie do końca idzie w parze z wyższymi cenami produktów rolnych, z jakimi spotykają się rolnicy. Wszystko to sprawia, że produkcja staje się coraz mniej opłacalna. Niektóre gospodarstwa rezygnują więc z produkcji, a co za tym idzie mniej płodów rolnych trafia na rynek. Jak można to sobie wyobrazić – nie jest to dobra sytuacja dla konsumentów. Ministerstwo Rolnictwa tłumaczy jednak, że największy kryzys minął. Wśród czynników, jakie wpłynęły na wzrost cen nawozów i jakie wskazuje się w pierwszej kolejności, na pewno są takie kwestie jak: 

  • Wzrost cen gazu ziemnego – jest on niezbędny do prawidłowego procesu produkcji nawozów azotowych, a także wieloskładnikowych. Gaz ziemny jest niezbędny, chociażby do produkcji amoniaku. Gaz drożeje ze względu na sytuację polityczną w Europie, a także jest to efektem sporego popytu oraz stosunkowo niewielkich rezerw magazynowych. Ceny produkcji nawozów mineralnych są dość mocno zależne od cen gazu ziemnego. 
  • Wzrost ceny ropy naftowej – przekłada się to na wzrost kosztów transportu surowców. 
  • Wzrost kosztów zatrudniania pracowników – galopująca inflacja i wzrost kosztów utrzymania napędza wzrost kosztów zatrudniania pracowników. Pracownikom trzeba płacić więcej. To również w bezpośredni sposób wpływa na koszt produkcji nawozów, gdyż siła robocza jest nieodzownym elementem tego procesu. 
  • Rosnące ceny mocznika – wzrost cen mocznika bezpośrednio wynika z zakazu jego stosowania w postaci granulowanej. Mocznik granulowany był stosunkowo tanim produktem. Jego alternatywę stanowi mocznik, który posiada inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną, jest to natomiast opcja o wiele droższa. 

Panika na rynku – czemu nawozy takie drogie?

Dlaczego nawozy takie drogie? To pytanie zadaje sobie wiele osób z branży rolniczej, a także wiele osób trudniących się uprawą roślin na poziomie amatorskim. Wzrost cen odczuwają wszyscy – mniejsze gospodarstwa, jak i duże zakłady rolnicze. Do wszystkich wyżej wspomnianych czynników zaliczyć należy jeszcze jeden ważny czynnik społeczny. Rosnące ceny nawozów importowanych wywołały panikę wśród ich odbiorców. Przyczynił się do tego także fakt, że nasza krajowa ich produkcja nie jest i raczej nie będzie w tej kwestii wystarczająca. Negatywne nastroje społeczne, a także pojawiająca się panika na rynku również przyczyniły się do wyższej niż przewidywana ceny tego produktu. 

Zabiegi ze strony Ministerstwa Rolnictwa

Niewesoła sytuacja wśród rolników sprawiła, że konieczna okazała się interwencja ze strony państwa. Władze zapewniły, że mniejszy import nawozów nie powinien być dla rolników aż tak martwiący, gdyż finalnie problem z dostępnością tych produktów dotyczy zaledwie kilku województw i kilku konkretnych nawozów. Do stabilizacji na rynku nawozów przyczyniło się upublicznienie cen nawozów spółki dystrybucyjnej Agrochem Puławy, a także wielu innych dystrybutorów nawozów. Podjęte zostały także rozmowy z krajowymi producentami nawozów. Warto jednak wiedzieć o tym, że tego typu zakłady produkcyjne działają jako spółki prawa handlowego, a co za tym idzie nie ma możliwości bezpośredniej ingerencji w działalność takich spółek.

Jeśli poszukujesz danych na temat cen rolniczych – wiadomości z tego rynku na różnych portalach internetowych mogą być świetnym źródłem informacji.

 

admin