O młynie:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii.

                W tym miejscu były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, spisywania dokumentów. Na dusznickie papiery uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.

                Niezwykłą atrakcją czekającą tu na zwiedzających jest czerpalnia, w której odbywają się pokazy czerpania papieru wg techniki opracowanej w XIII stuleciu. Najodważniejsi sami mogą wczuć się w rolę średniowiecznego papiernika i własnoręcznie wykonać arkusze, które staną się wyjątkową pamiątką z pobytu w historycznym młynie papierniczym.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.Program:

5 czerwca  2016r. (niedziela) - Dzień w dusznickim młynie papierniczym
godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – pokazowa produkcja czerpania papieru;
zapoznanie się z rękodzielniczą  techniką czerpania papieru, poznanie warsztatu czerpalnika

 

Więcej informacji na:

Muzeum Papiernictwa

oraz

Facebook

Kontakt z organizatorem:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, 

ul. Kłodzka 42,

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.