O młynie:

Młyn w Słońsku zlokalizowany jest przy spiętrzeniu rzeki Łęczy (Lenki) wykorzystywanym na potrzeby napędu urządzeń młyńskich od kilkuset lat (co najmniej od XVIII wieku). Młyn składa się z trzech bardzo dobrze zachowanych części: budynku młyna, domu młynarza oraz zabudowań gospodarczych. Woda do napędu turbiny piętrzona jest przez zbudowany najprawdopodobniej w okresie międzywojennym drewniany jaz kozłowy. Budynek młyna pochodzi z II połowy XIX w. Imponujące jest zachowane do dziś, częściowo sprawne wyposażenie młyna z początków XX w., na które składają się turbina wodna Francisa, mlewniki, gniotownik, śrutownik, wagi, wialnie, przesiewacze oraz magazyny na zboże, mąkę i śrutę oraz cały system transportu ziarna i mąki. Młyn jest dobrze zachowany i „niemal gotowy do pracy”. Dodatkową wartość wyposażenia młyna stanowi palenisko, kocioł i silnik na gaz koksowniczy, stanowiący w okresie międzywojennym alternatywę napędu maszyn młyńskich dla turbiny wodnej.

 Po II wojnie światowej młynem zarządzało wojsko, następnie stał się własnością Gminnej Spółdzielni w Słońsku. Wzrost udziału dużych młynów przemysłowych w produkcji mąki od końca lat 60. XX w. prowadził do zamykania wielu małych młynów i zmierzchu tego typu działalności.  Młyn w Słońsku ostał się dzięki determinacji pana Edwarda Goworko, który był kierownikiem młyna od 1973 roku aż do swojej tragicznej śmierci w roku 2011. Niestety młynarz nie wychował żadnego następcy i nie pracujący od kilku lat młyn niszczeje. Kilka lat temu został wykupiony od Gminnej Spółdzielni przez prywatnego właściciela. W 2015 roku właściciel młyna założył Fundację „Przy młynie”, która za cel postawiła sobie m.in. przywrócenie świetności tego zabytku techniki i stworzenie ośrodka popularyzacji wiedzy o młynarstwie.Program:

Serdecznie zapraszamy do Młyna w Słońsku
3 czerwca 2016 r.  (piątek)

16:00 – 20:00  Zwiedzanie młyna z przewodnikiem 
19:00  Pokaz pracy młyna – uruchomienie turbiny wodnej i mielenie zboża na śrutę
ZAPRASZAMY!!!

 

 

Więcej informacji na - Młyn w Słońsku

Kontakt z organizatorem:

ul.Moniuszki 5, 66-436 Słońsk 

Dojazd drogą nr 22 (Gorzów Wlkp. – Kostrzyn nad Odrą), w miejscowości Słońsk , na rondzie skręt w lewo, następnie w pierwszą przecznicę w lewo.

Poz GPS: N 52,56149, E 014,80823

Kontakt: Grzegorz Okołów, 604 215 288, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.